خدمات مرکز

یادگیری

مشکلاتِ عمومیِ یادگیری و اختلالِ یادگیریِ ویژه سطح وسیعی از جمعیت دانش­ آموزی را در جامعه­ های مختلف در بر گرفته است. چندین دهه است که مطالعات نظری و اقدامات عملی برای شناسایی این دو دسته از موانع یادگیری، پیش بینی آنها در کودکان و راهبردهای بازپروری و درمانی بسیج شده و دستاوردهای ارزشمندی را به بار آورده است.

در راستای تحولات صورت گرفته در این زمینه سرکارخانم دکتر مژگان رمضانی با پشتوانۀ شغلی خود در آموزش کودکان با نیازهای ویژه و تحصیلات علمی در این حوزه به چارچوبی با هویت مشخص و منحصر به فرد خود برای تشخیص و آموزش دست یافته که به آن نام «رَسَد» را داده است. چک لیست­های تشخیصی و ارزیابی فرایندهای یادگیری در کودکان در این بخش اجرا می­شود و برنامه­ های آموزش فردی بر این مبنا تدوین شده و روندهای آموزشی توسط متخصصان تربیت یافته تحت نظر خانم دکتر رمضانی اجرا می­شود.

تجربه­ های چندین ساله در این برنامه نشان داده است که برنامۀ رسد در کودکان، نوجوانان و حتی بزرگ­سالانی که در تحصیلات خود، تا سطح دانشگاهی، با مشکلاتی رو به رو بوده­اند، بسیار موفقیت آمیز بوده است.

یادگیری
رفتاردرمانی

رفتار درمانی

اختلال­ های هیجانی- رفتاری دومین مقوله از مشکلات کودکان و نوجوانان است که در زندگی تحصیلی و اجتماعی ایشان نقشی اثر گذار و ماندگار دارد. رویکردهای مختلف مکتب­ های روان­شناسی روش­ های درمانی متفاوت و متنوعی را برای این گروه از اختلال ­ها در اختیار ما می­گذارد. مؤسسۀ روان­شناسی گوهر مهر از زاویه ­های مختلفی در این زمینه عمل می­کند. چارچوب درمانی هیل که توسط دکتر مژگان رمضانی برای جامعۀ ایرانی تدوین و انطباق یافته یکی از رویکردهای مؤثر در این زمینه است که توسط ایشان و همکاران­شان اجرا می­شود.

مشاوره با والدین و جلسه ­های تبیین شیوه­ های فرزند پروری یکی دیگر از رویکردهای همکاران مؤسسۀ گوهر مهر است. بخشی از رفتارهای کودکان در خانه و در کنار خانواده است و بی تردید توجیه پدر و مادر و گاه دیگر اعضای خانواده نقشی به سزا در درمان اختلال ­های هیجانی- رفتاری دارد. از سوی دیگر پاره ای رفتارها اختلال به شما نمی ­آیند و در خانه و مدرسه نیاز به کنترل یا حتی پیشگیری از بروز آنها حس می­ شود. گاه نیز رفتاری ممکن است از دید ما بزرگ­سالان نامناسب بنماید و در واقع به دلیل ­های مختلف چنین نباشد. دوره­ های فرزند پروری به این موضوع کمک می­کند.

چون خانه و خانواده مهد پرورش رفتارهای کودک و دیگر اعضای خانواده است و این کانون از پدیدۀ ازدواج شکل می­گیرد و در فرایند شیوۀ زناشویی تبیین می­شود، مشاوره­های ازدواج و زناشویی بخش دیگری از خدمات مؤسسۀ روان شناسی گوهر مهر است که توسط متخصصان این حوزه ارائه می ­شود.

مشاوره

زندگی انسان ­ها در الگوی اجتماعی خود خالی از اشتباه و وهله ­های بحرانی تصمیم گیری نیست. ارتباط­ ها و تعامل ­های اجتماعی گاه گره می­خورد و ما را در بحران ­های شخصی و ارتباطی رها می­کند. متخصصان مرکز روان­شناسی گوهر مهر آمادۀ مشاوره به مراجعان از هر گروه سنی، جنسیتی، فرهنگی و شغلی هستند. ما شما را رها نمی­ کنیم تا زمانی که احساس بی ­نیازی، استقلال، و شادی زندگی را پیدا کنید.

مشاوره کودک، نوجوان، بزرگ­سال بخشی جدا نشدنی از خدمات هر مؤسسۀ روان­شناختی است.

تجربه ­های چندین ساله در این برنامه نشان داده است که برنامۀ رسد در کودکان، نوجوانان و حتی بزرگ­سالانی که در تحصیلات خود، تا سطح دانشگاهی، با مشکلاتی رو به رو بوده­اند، بسیار موفقیت آمیز بوده است.

مشاوره
همایشها

همایش ها

همایش­ها سخنرانی­ های متخصصان مرکز است که به شکل ­های مختلف ارائه می­شود. گاه ممکن است گروهی کوچک مانند معلمان یک مدرسه، پدران و مادران و دانش­ آموزان، کارکنان یک مؤسسه مخاطب سخنرانی­ های تخصصی در زمینه ­های فعالیت ما باشند. از سوی دیگر گاه همایش­هایی با تجمیع گروه ­های مختلف و جمعیت ­های بیشتر صورت می­گیرد که سخنرانان برای آشنایی مخاطبان با مسائل موجود در حوزۀ روان­شناسی و آموزش کودک، فرازهایی از اطلاعات علمی و عملی روز را در اختیار ایشان می­گذارند. شکل اجرای همایش با هماهنگی مؤسسه­ های طرف قرارداد می­تواند متنوع باشد که شامل همایش با پرداخت هزینه، همایش رایگان و همایش با خدمات جانبی مانند غربالگری، معاینۀ بالینی و مشاوره باشد.

غربالگری

فعالیتی ضربتی برای شناسایی و مداخلۀ زود هنگام است. کار-گروهی از مرکز با مراجعه به مراکز آموزشی مانند مهد کودک­ها، پیش دبستانی­ها و دبستان­ها (پایه ­های اول و دوم) در مدت یک روز به ارزیابی دانش ­آموزان پرداخته و وجود یا پیش­نگری بروز اختلال­ های یادگیری و رفتاری کودکان را تعیین می ­کنند. راهنمایی ­های لازم برای مقابله و مداخله با این مسایل ارائه می­ شود و مرکز آمادگی خواهد داشت خدمات خود را برای دانش ­آموزان مدرسه برنامه ریزی و ارائه کند.

غربالگری
کارگاه آموزشی

کارگاه های آموزشی

متخصصان متعددی در زمینه ­های مختلف روان­شناسی و علوم رفتاری و اجتماعی با مرکز روان­شناسی گوهر مهر همکاری دارند و مهارت ­های فنی بسیاری را از طریق برگزاری کارگاه­های آموزشی به علاقه­ مندان انتقال می­ دهند. هدف از کارگاه­ های آموزشی توانمند کردن خانواده ­ها، معلمان، مربیان، و متخصصان حوزۀ کار با کودکان و نوجوانان است. مرکز روان­شناسی گوهر مهر آمادگی دارد و مشتاق است که دامنۀ این همکاری با متخصصان هر چه بیشتر گسترده شود، از این رو از همۀ اهل فن در همۀ حوزه­ های علمی دعوت به همکاری می­کنیم.

مدرسۀ تابستانی

تجربه ه­ای نوین در تابستان جاری در مرکز شمارۀ ۲ روان­شناسی گوهر مهر شکل گرفت. گروهی از کودکان با نیازهای ویژه –از گروه­ های مختلف- جذب مرکز شده و روز خود را از صرف صبحانه تا صرف ناهار در این مرکز گذراندند. در این روزها تعامل­ های اجتماعی، شناخت هیجانی خود و دیگران، تغذیۀ مناسب، آداب معاشرت، تعامل با بزرگ­سالان، پاره­ای آموزش ­ها و بازپروری ­های فردی و گروهی مد نظر بود. با پایان یافتن تدریجی تابستان تغییر ساختار هیجانی، ارتباط ­ها، و رفتارها در کودکان ما به خوبی قابل مشاهده بود. امید است در تابستان آینده برنامه ­های گسترده­ تری را در این زمینه ارائه کنیم. همفکری و همراهی خانواده­ ها و متخصصان دیگر به ما کمک بسیار خواهد کرد.

مدرسه-تابستانه
کودکان-بازمانده-از-تحصیل

کودکان بازمانده از تحصیل

طرحی آماده به اجراست. به رغم تلاش­ های بسیاری که آموزش و پرورش و نهضت سوادآموزی برای پوشش کامل سواد در جمعیت کشور دارند، هنوز بسیاری از کودکان ما به دلیل ­های مختلف از تحصیل باز می ­مانند، سن­شان زیاد می­شود، به مدرسه نمی­ توانند بروند و جذب نهضت هم نمی­شوند چون نیازهای آموزشی ویژه­ ای دارند که تخصص آن در حوزۀ همکاران بزرگوار و کوشای نهضت سواد آموزی نیست. ایدۀ کودکان بازمانده از تحصیل بر این مبناست که این کودکان در دوره­ای کوتاه مدت، در برنامۀ ویژه دکتر مژگان رمضانی آموزش ببینند، سطح یادگیری ایشان به سقف دورۀ ابتدایی برسد و پس از آن با هماهنگی و همکاری مرکز روان شناسی گوهر مهر و همکاران­مان در نهضت سواد آموزی در آزمون ­های آن شرکت کرده و مدرک ابتدایی را به دست آورند و سپس متناسب با تراز یادگیری خود در مراکز آموزشی عادی و ویژه به ادامۀ تحصیل بپردازند.

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به موسسه گوهر مهر می باشد.